O nas

Galeria Sztuki Ludowej ArtLud została otwarta w 2015r. jako mała rodzinna firma. Bezpośrednim impulsem do jej powstania była przede wszystkim wielka miłość do gór i wszystkiego co z nimi związane ale także chęć podtrzymania oraz propagowania ginącej kultury i sztuki ludowej Beskidów przez wielkiego pasjonata tego regionu, naszego ojca Ryszarda Gąsiorka. Po 2 latach intensywnych przygotowań z dumą prezentujemy Państwu nie tylko sklep internetowy ale również galerię stacjonarną w której można "na żywo" zobaczyć wszystkie dzieła dostępne na naszej witrynie. Dokładamy wszelkich starań aby każda prezentowana praca była nie tylko autentyczna i niepowtarzalna ale przede wszystkim wykonana w całości ręcznie przy użyciu najprostszych narzędzi . Aby zrozumieć jak ciężkie jest to zadanie należy uzmysłowić sobie jak wygląda kondycja sztuki ludowej w obecnych czasach, gdzie zalew tanich, kiczowatych, masowo produkowanych importowanych produktów z całego świata atakuje nas z każdej strony a równoczesne zachłyśnięcie się kulturą Zachodu połączone z brakiem odpowiednich wzorców wyniesionych ze szkoły dodatkowo pogarsza i tak już bardzo trudną sytuację .

Za moment upadku tradycyjnej kultury wsi uznaje się wybuch II Wojny Światowej. Ogromne spustoszenie jakie poczyniła ale również masowe przesiedlenia i migracje ludności naruszyły wewnętrzną wielowiekową rdzenną strukturę wsi. Okres powojenny poprzez walkę ze skutkami zniszczeń a co za tym idzie uprzemysławianie kraju, walkę z analfabetyzmem na wsi, umożliwienie szerokiego dostępu do oświaty, oraz wzmożona urbanizacja kraju a więc przyjazd ludzi ze wsi którzy chcieli zapomnieć o kulturze swoich przodków dodatkowo spotęgowały ten efekt. Mimo, iż dokumentowaniem i zachowaniem pamięci o sztuce ludowej zajmuje się wiele placówek naukowych, instytutów czy muzeów sztuka ludowa, ta autentyczna i zakorzeniona w obrzędowości i tradycji, tworzona z potrzeby piękna i inspirowana przyrodą nie zdołała niestety przetrwać na taką skalę jak dotychczas w niezmienionej formie. Utworzona przed laty Centrala Przemysłu Ludowego i Artystycznego „Cepelia” która miała za zadanie ją promować nie zdała egzaminu. Oferowane przez nią prace nie były autentyczne. Tworzono je niejako „maszynowo” odbierając im autentyzm i wartość emocjonalną. Sytuacji nie poprawiała także „zachłyśnięcie się” kulturą Zachodu oraz zainteresowanie jego nowymi prądami artystycznymi.

Nasza galeria postawiła sobie za cel próbę zahamowania tego procesu, Poprzez poszukiwanie autentycznych twórców ludowych i pozyskiwanie ich prac, promowanie młodych artystów, stworzenie im miejsca do wystawiania i sprzedaży własnej twórczości, organizowanie warsztatów i imprez plenerowych dla dzieci i młodzieży, uczestnictwo w wielu targach i imprezach, również o randze międzynarodowej ale przede wszystkim umożliwienie ludziom posiadania tej małej cząstki tradycji i kultury. Naszą ambicją jest aby w każdym polskim domu znalazła się chociaż jedna autentyczna praca- od początku do końca dzieło ludzkich rąk stworzone z pasji i miłości do piękna. Chcemy pokazać, że sztuka ludowa, czasem prosta i naiwna a czasem bogata i misterna jest częścią naszej tożsamości i warto ją pielęgnować nie tylko dla siebie ale również dla przyszłych pokoleń.