Jerzy Ćwierzyk

Pan Ćwierzyk nie tylko jest rzeźbiarzem, ale i kolekcjonerem. Zgromadził całkiem pokaźną kolekcję rzeźb z różnych rejonów świata. Kolekcjonuje też obrazy, stare sprzęty gospodarcze, jedna z jego szaf wypełniona jest rozmaitymi butelkami, buteleczkami, dosłownie wszystko. Ma słabość do starych mebli, które zbiera i odnawia. Wiele z narzędzi w jego warsztacie jest zabytkowych, wynajdywał je w różnych zakątkach Małopolski, pracuje za ich pomocą podczas pokazów, odtwarza w ten sposób dawny warsztat rzeźbiarza amatora.

Rzeźbi już ponad trzydzieści lat, przez te lata wypracował sobie swój charakterystyczny styl. Tworzy rzeźby i płaskorzeźby przedstawiające sceny sakralne oraz szopki i kapliczki. Szczególnie upodobał sobie jednak sceny rodzajowe. Każda z rzeźb pana Jurka ma swoją własną osobowość. Rzeźby są kolorowe i radosne, pełne życia, czasami wręcz ludyczne i rubaszne, jak chociażby ta baba o obfitym biuście, co tak zapamiętale ugniata kapustę, albo weselni muzykanci, których twarze o czerwonych policzkach dają jasno do zrozumienia, że hulanki, swawole i, że za kołnierz nie wylewają. Każda postać ma jakiś wyraz twarzy, który nadaje jej charakteru, wyrażają radość, smutek, zamyślenie, zmęczenie, każda jest niepowtarzalna.

Pan Jurek inspiracje czerpie przede wszystkim z otaczającego go świata, z przeszłości regionu, w którym żyje, z tradycji. Ostatnio lubi rzeźbić postaci Żydów, którzy kiedyś stanowili sporą cześć myślenickiej społeczności. Wspomina, że przed wojną jego stryj – fryzjer, też rzeźbił podobizny ortodoksyjnych Żydów, którzy niespiesznie przechadzali się z założonymi do tyłu rękami, w czarnych chałatach, po myślenickim rynku. Teraz on rzeźbi takich samych.

Rzeźby Jerzego Ćwierzyka znane są na całym świecie. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców i Artystów „CEPRY” oraz Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Chętnie prowadzi warsztaty.


Jakub Włodek


Pokazuje 1 - 12 z 12 elementów
Pokazuje 1 - 12 z 12 elementów