Zbigniew Micherdziński

Zbigniew Micherdziński, od lat pracuje w Wojewódzkim, a obecnie Regionalnym Ośrodku Kultury w Bielsku-Białej. Urodził się jednak w Żywcu. Toteż tutaj w minioną środę odbyła się uroczystość jubileuszu 30-lecia jego pracy zawodowej, artystycznej, a przede wszystkim towarzyszącej mu zawsze fascynacji folklorem. Pozostałością po tym świętowaniu jest wystawa prac jubilata, którą w Miejskim Centrum Kultury oglądać można do końca stycznia.
Zbigniew Micherdziński jest pomysłodawcą kilku imprez turystycznych i folklorystycznych, organizatorem kilkudziesięciu konkursów o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym, a także przynajmniej dwustu wystaw i kiermaszy sztuki ludowej w Polsce, Czechach, Niemczech, na Słowacji i na Węgrzech oraz we Francji. To dzięki niemu powstała popularna swego czasu objazdowa galeria Opłotek, Warsztaty Twórcze w Stryszawie czy Beskidzkie Centrum Zabawkarstwa Ludowego w Bielsku. Jest jednym z założycieli Galerii Sztuki działającej w Regionalnym Ośrodku Kultury, aktywnym instruktorem malowania na szkle i nauczycielem folkloru.
Od 20 lat w czasie Tygodnia Kultury Beskidzkiej organizuje targi sztuki ludowej, znane i cenione w Polsce przez twórców ludowych i miłośników tradycji. Jest także autorem wielu zdjęć publikowanych w katalogach, informatorach i książkach autorstwa ks. Jana Twardowskiego. Ma na koncie współudział w realizacji filmów „Wędrówki z etnografem” i „Madonny polskie”, a za osiągnięcia w upowszechnianiu kultury otrzymał kilka lat temu nagrodę marszałka województwa śląskiego.
Jako wielki pasjonat ludowej kultury tworzy również sam. Głównie są to obrazy na szkle, których długo nigdzie nie pokazywał. Namówiony przez przyjaciół w roku 2000 po raz pierwszy zaprezentował kilkanaście swoich dzieł w Galerii Sztuki ROK. Od tego czasu uczestniczył w kilku zbiorowych ekspozycjach. Obecna wystawa jest jego pierwszą indywidualną prezentacją.
Autor prac nie jest twórcą ludowym, ale jego obrazy są swoistym ukłonem w stronę ludowego malarstwa, tradycyjnych technik. Jak niemal wszyscy twórcy zaczynał od kopiowania dawnych obrazów. Do dziś często wykorzystuje tradycyjne motywy dekoracyjne. Jego prace mają swoisty klimat i są już rozpoznawalne.
W obrazach przygotowanych specjalnie na żywiecką wystawę dominuje tematyka sakralna: Boże Narodzenie, kolędowanie, wizerunki świętych, Madonny, aniołki na drzewie grające na ludowych instrumentach.


Wanda Then

Pokazuje 1 - 5 z 5 elementów
Pokazuje 1 - 5 z 5 elementów