Anna i Józef Hulkowie

Anna i Józef Hulkowie z Łękawicy to twórcy znani i uznani, świadomi swojego talentu i rangi swoich artystycznych dokonań. Byli wielokrotnie nagradzani na wojewódzkich i ogólnopolskich konkursach sztuki ludowej - w Bielsku-Białej, Żywcu, Bytomiu, Krakowie, Toruniu, Rabce, Nowym Sączu i Warszawie. Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury ludowej zostali uhonorowani między innymi prestiżową Nagrodą im. Oskara Kolberga (1992) oraz wieloma dyplomami, odznakami i odznaczeniami. Prace Hulków znajdują się wśród najbardziej cenionych eksponatów sztuki ludowej w muzeach etnograficznych, galeriach sztuki i zbiorach prywatnych nie tylko w Polsce. Prezentowano je na wystawach i kiermaszach sztuki ludowej, także w Niemczech, Słowacji, Czechach, na Węgrzech i we Francji. Ich wystawy autorskie zawsze są znaczącym wydarzeniem. Hulkowie to już niemal instytucja - ogromny dorobek i prywatna izba twórcza otwarta w 1991 roku, w której można zobaczyć efekty ich wieloletniej pracy twórczej: rzeźby figuralne i płaskorzeźby, obrazy na szkle, szopki, gwiazdy, maski oraz bibułkowe wianki i pająki. Od lat ściśle współpracują z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Bielsku-Białej. Nie tylko biorą udział w kolejnych konkursach i wystawach, ale włączyli się również do realizowania edukacji folklorystycznej. Między innymi uczyli młodzież szkolną konstruować gwiazdy kolędnicze, a w ramach projektu „Jak powstaje dzieło" Józef Hulka prowadził w 2006 roku warsztaty rzeźby.


Józef Hulka urodził się 28 lutego 1926 roku w Łękawicy i od najmłodszych lat wykazywał plastyczne uzdolnienia. Rzeźbić zaczął w latach młodzieńczych i szybko znalazł się w gronie cenionych rzeźbiarzy ludowych. Pierwszą znaczącą nagrodę uzyskał w 1950 roku na wystawie „Sztuka ludowa Żywiecczyzny" zorganizowanej przez Muzeum w Żywcu. Wtedy też zainteresował się dziedziną, która w tym regionie uległa całkowitemu zanikowi - malarstwem na szkle. Poznanie i opanowanie tej niełatwej techniki wymagało od niego sporo samozaparcia, a wręcz uporu, ale tych cech na szczęście mu nie brakowało i szybko zaczął zdobywać konkursowe nagrody. Jego prawdziwą pasją jest kontynuowanie pięknych lokalnych tradycji związanych z okresem zimowym. Od dziecka chodził z szopką czy gwiazdą po domach, by śpiewać kolędy i pastorałki, z których sporo znalazło się w śpiewniku jego autorstwa „Hej, kolęda będzie", wydanym w 2006 roku przez Miejskie Centrum Kultury w Żywcu. Dlatego też rekwizyty związane z kolędowaniem stanowią najbardziej charakterystyczną część dorobku Anny i Józefa Hulków.


Anna Hulka (z d. Łopatka) urodziła się 12 maja 1925 roku, również w Łękawicy. Swoje spotkanie ze sztuką zaczęła - jak na mieszkankę wsi żywieckiej przystało od zdobnictwa bibułkowego. Nagrody uzyskiwane w tej dziedzinie nie w pełni ją jednak satysfakcjonowały. Zaczęła więc pomagać mężowi przy wykańczaniu figurek i rekwizytów. Niebawem - za jego namową zaczęła malować na szkle. Z powodzeniem. Od ponad trzydziestu lat najczęściej pracują wspólnie. Pan Józef struga figurki, buduje szopki oraz wieloramienne konstrukcje z listewek na gwiazdy, natomiast pani Anna nadaje im ostateczny wyraz artystyczny. Dopracowuje szczegóły twarzy i przygotowuje stroje kukiełek, a gwiazdy zdobi ornamentami z kolorowego papieru i barwnymi pomponami z ciętej drobno bibuły. Najwięcej splendoru przyniosły Hulkom dwuwieżyczkowe, piętrowe szopki ze statycznymi figurkami i ruchomymi kukiełkami. Wykonane w drewnie lipowym, olchowym i w brzozie rzeźby pozostawiają albo w stanie surowym, albo malują z ogromnym wyczuciem barwy. Dominuje tutaj tematyka sakralna: wizerunki Matki Boskiej, Chrystusa, postacie świętych czy sceny biblijne, ale są także postacie historyczne i literackie. W ich malarstwie na szkle - podobnie jak w rzeźbie - przeważa tematyka sakralna. Jednak scenki rodzajowe z życia wsi, dawne obrzędy, ważne święta i uroczystości pojawiają się nader często, zwłaszcza na obrazach autorstwa Anny Hulki. Szczególnie piękne - pod względem zakomponowania płaszczyzny, rysunku i kolorystyki - są różnorodne wizerunki Matki Boskiej: Rychwałdzkiej, Królowej Polski, Królowej Rodzin Polskich, Orędowniczki i Pocieszycielki oraz pełne ekspresji wizerunki Chrystusa. Wyrazisty, zaznaczony cienką czarną kreską rysunek - w zależności od tematu albo i zamysłu autorów - występuje czy to na jednolitej niemal kolorystycznie płaszczyźnie, czy na tle bardziej wyrafinowanym artystycznie. Zazwyczaj wprowadzony zostaje dekoracyjny, czasem asymetryczny, element girlandowy, często kompozycji dopełniają aniołki, niekiedy uzupełniający napis, np. prośba o opiekę i wstawiennictwo. Hulkowie i ich prace fascynują autentyzmem. Oni nie nawią-zują do tradycji, są jej częścią. Anna Hulka zmarła w 2009 roku.Pokazuje 1 - 6 z 6 elementów
Pokazuje 1 - 6 z 6 elementów